سامان دهی تدریس
یک سال تحصیلی: با توجه به اهداف تعیین شده و جدول زمان بندی مشخص می شود.
موضوعات هر ماه ( یکی از موضوعات) : آموزشگاه – خیابان – انسان – خانه – ایران – آب – گیاهان – جانوران
موضوعات هر هفته: با توجه به اهداف یک موضوع آموزشی طبق جدول زمانبندی تعیین می شود.
موضوعات هر روز: با توجه به اهداف تعیین شده برای یک هفته و با توجه به جدول زمان بندی انتخاب می شود.
موضوع مورد تدریس در ساعت مشخص: با توجه به اهداف تعیین شده برای یک روز و با توجه به جدول زمانبندی برای یک جلسه تعیین شود.
هدفهای تدریس شده | هدفهای موردتدریس در این جلسه | هدفهای تدریس نشده |
مثلاً: - رنگها را بشناسد - مفهوم وسط – بالا- پایین را بداند. - و ... | مثلاً: - پرچم ایران سه رنگ دارد. - و ... | مثلاً: - لباسهای مردم ایران در جاهای مختلف با هم فرق دارد. - و .... |
مشخصات کلی
نام مربی: تاریخ: نام منطقه/ناحیه:
موضوع آموزشی: زمان: نام مدرسه:
تعداد نوآموزان: مکان:
هدف کلی:
در این قسمت هدف اصلی مد نظر است که معمولاً یک هدف می باشد به عنوان مثال:
آشنایی نوآموزان با پرچم ایران
حدود انتظارات ( در سه حیطه ی ، دانش ، مهارت، نگرش)
به عنوان مثال:
- آشنایی با شکل ظاهری پرچم ایران (دانش)و ...
- تشخیص محل هر رنگ در پرچم(مهارت)و ...
- احترام گذاشتن به پرچم ایران به عنوان نماد ملی ( نگرش)و ...
اهداف رفتاری
در این بخش اهدافی نوشته شود که قابل اندازه گیری باشد و سعی شود سطوح مختلف رفتار مورد توجه قرار گیرد.
به عنوان مثال:
- نوآموز رنگهای پرچم ایران را نام ببرد.
طرح درس روزانه:
پیشنهاد می شود از این قسمت به بعد در قالب جدول طراحی شود.
مراحل | مربی | نوآموز | روش یا الگو | رسانه یا وسایل | زمان |
در این قسمت مراحل مختلف تدریس عنوان می شود. | دراین قسمت مربی تمام سؤالات ، رفتارهای مورد انتظار و ... در طول مراحل تدریس را کامل می نویسد. مثل: مربی با اشاره به شکل پرچم می پرسد؟ ( این چیست؟) مثل: ( پرچم ایران را در کجاها دیده ای؟) | در این قسمت تا پایان فعالیت پیش بینی پاسخها و عملکردهای نوآموزان پیرامون نتیجه گیری های همگرا نوشته می شود مثل: (پرچم) ولی در قسمت پاسخهای واگرا نباید هیچگونه پیش بینی صورت پذیرد زیرا نوآموزان با توجه به دانش قبل و تجارت خود هر یک به صورت منحصر به فرد قادر با پاسخگویی خواهند بود. | از هر روشی که استفاده نمودیدنام آن را بنویسید. به عنوان مثال: روش نمایشی | از هر وسیله ای که استفاده شده نام ببرید. به عنوان مثال: عروسک نمایشی | زمان تعیین شده با توجه به در نظر گرفتن کل زمان تدریس |
رفتار ورودی | به عنوان مثال : سلام، احوالپرسی و ... | - | - | - | - |
سنجش آغازین | این قسمت به دو صورت است 1- سؤال از درسهای قبل که به درس امروز ربط دارد. به عنوان مثال: مهره های رنگ سبز و سفید و قرمز را از کل مهره های رنگی جدا کند. 2- سؤال از پیش نیاز درس جدید ( پیش آزمون) به عنوان مثال: آیا تا به حال پرچم ایران را دیده ای؟ | - | - | - | - |
ایجاد انگیزه | ایجاد انگیزه: 1- کوتاه و مختصر باشد. 2- ارتباط مستقیم با درس داشته باشد. 3- نوآموزان را به فراگیری درس جدید علاقه مند کند. به عنوان مثال: یک شعر، چیستان و ... | - | - | - | - |
ارائه ی درس جدید | این قسمت باید به گونه ای شفاف نوشته شود که هر خواننده ای بتواند درک واحدی از روش اجرا داشته باشد. ( مبهم و کلی نباشد) | - | حتی الامکان از روشهای گروهی فعال استفاده شود | - | - |
جمع بندی مطالب | جمع بندی بهتر است به روشی صورت گیرد که در آن رعایت تنوع در نظر گرفته شود.( با روش قبل متفاوت باشد) و این جمع بندی با هدایت مربی توسط نوآموزان صورت پذیرد. به عنوان مثال: مقایسه کردن مدلهای مختلف پرچم با پرچم ایران | - | - | - | - |
ارزشیابی تکوینی | در این مرحل از اهداف رفتاری موزد نظر ارزشیابی صورت گیرد و سعی شود برای تنوع در کار روش آن با سایر مراحل متفاوت باشد . به عنوان مثال : پازل پرچم ایران را جور کند. | - | - | - | - |
فرصت سؤال | در این قسمت مربی از نوآموزان می خواهد که اگر سؤالی دارند بپرسند. | - | - | - | - |
تعیین تکلیف | بهتر است با توجه به تفاوتهای فردی و برداشت مربی از سطح کلاس به صورت چند نمونه آماده شود. به عنوان مثال: مشاهده دقیق از یک موضوع خاص و بیان آن برای مربی | - | - | - | - |
بازخورد پس از تدریس | این ستون بعد از تدریس توسط مربی پر می شود و نظر خود را در رابطه با ای طرح و اجرای آن در کلاس توضیح می دهد. |
در این قسمت مبانی علمی ونظری الگویی را که استفاده کرده اید کاملاً توضیح دهید.